Mis seisus on sinu mojo?

Mis seostub sinule väljendiga mojo? Nii palju, kui sellest erinevate inimestega vestelnud olen, olen saanud ka erinevaid vastuseid. On neid, kes ütlevad, et see kõlab kuidagi üleloomulikult ja müstiliselt ning haakub justkui voodooga. Nendele, kes on näinud Austin Powersi filmi „The Spy Who Shagged Me“, seostub see seksuaalenergiaga. Minu jaoks on mojo tähendanud positiivset hea energiaga meeleseisundit. Seisundit, milles ettevõetud tegevused laabuvad ja kus tegevus ise pakub samavõrra suurt naudingut, kui tulemus. Marshall Goldsmithi raamatust Mojo leidsin seega äratundmisrõõmu.

Mojo on positiivne meelestatus meil praegu käsiloleva tegevuse suhtes, mis saab alguse seestpoolt ja kiirgab välja.

Marshall Goldsmith

Goldsmithi väeka mojo retsept on lihtne, selles on vaid neli koostisosa:

  1. Identiteet – kes sa iseenda arvates oled. Mitte see, kuidas sa arvad, et teised sind näevad. Vaid just see, kuidas sa ise ennast tajud. Milliseks on sinu kogemused ja minevikusündmused sind vorminud ja kuidas lood enda tulevikku.
  2. Saavutused – mida sa oled viimasel ajal ära teinud. Mille alusel sa oma edu hindad? Mis on sinu jaoks edu ja kuidas sa tead, et oled selle saavutanud? Siin on kindlasti oluline mõtestada lahti sinu isiklik ja teiste osaliste panus tulemuse saavutamisse. Abiks võib olla küsimus, mida armastasin omal ajal töövestlustel juhikandidaatidelt küsida – milline oli täpsemalt sinu roll saavutatud tulemuses?
  3. Maine – kelleks teised sind peavad ja mida sa teiste inimeste arvates oled viimasel ajal korda saatnud. Reaalsus on, et meil ei pruugi aimugi olla, kuidas teised meid tegelikult tajuvad. Tihti võib see teadmine olla lünklik või põhineda meie arvamusele – „ma arvan, et teiste arvates ma olen …“
  4. Faktidega leppimine – mõistmine ja aktsepteerimine, mida sa suudad mõjutada ja mida mitte. Tead ju seda ütlust „Lase vabaks!“. Lihtne öelda, raske teha – harjumuspärased mõttemustrid võivad meis olla nii kinnistunud, et me ei oskagi muudmoodi mõelda või olla. Kui sellega aga teadlikult tööd teha võid avastada endas hoopis teistsuguse olemise kerguse. Minu armas sõber tavatseb öelda „Praegu on nii“, mis võtab suurepäraselt maha pinge võidelda asjade nimel, mis ei ole meie võimuses või jäävad hetkel püüdmatusse kaugusse. Rõhk sõnal „hetkel“.

Olgu, mojoga on asi selge. Aga Goldsmith toob mängu ka nojo – mojo vastandi.

MOJONOJO
Võtab vastutuseMängib ohvrit
Liigub edasiTammub paigal
Võtab endale lisakohustusiRahuldub miinimumnõuete täitmisega
Armastab seda, mida teebTunneb kohustust teha seda, mida teeb
Tervitab võimalusiTalub nõudmisi
Võtab olukorrast parimaKannatab olukorra välja
Mõjub inspireerivaltTema läheduses on raske viibida
TänulikVimmakas
UudishimulikHuvitu
Hooliv Ükskõikne
ElurõõmusZombilik
ÄrkvelUinuv

Me ei pruugi suhestuda sama positiivse meelestatusega ei kõikidesse oma tööülesannetesse ja tegevustesse ega kõikidesse rollidesse, mida oma elus kanname. Kindel on ka see, et mojo ei ole püsiv ja muutumatu suurus. See on pidevas liikumises nagu kõik meie elus. On aegu, kus sõidame elu laineharjal ja on aegu, kus seilame vaiksetel vetel.

Kuidas sinu mojoga lood on?

Kui oleme sarnased ja sina usud ka, et iga inimene on ise oma saatuse sepp, siis otsid kindlasti aktiivselt võimalusi, kuidas ise enda heaks midagi ära teha. Ainus inimene, kes teab, mis on sulle parim ja mis on sulle oluline, oled sa ise. Kui täna veel kõhkled või otsid seda päris oma, saan kindlasti sulle toeks olla.

Kui tahad oma mojot turgutada ja vastu kevadet uut hingamist leida, tule juba 14 märtsil Feed Your MOJO töötuppa. Tegeleme eneseteostuse temaatikaga ja otsime võimalusi oma mojot värskendada.

Elu on liiga lühike. Mis iganes su unistus on, püüa seda – ei ole paremat hetke kui praegu!