Südikus – ehk andest üksi ei piisa!

Kõik me oleme kohanud inimesi, kes on ühes või teises valdkonnas väga andekad. Ehk on meis endiski varjul andekus mõne spordiala, muusika või muu oskuse osas. Kahetsusväärselt ei oma talent tähtsust, kui me selle edasiarendamiseks ise midagi ette ei võta. Puhtalt talent, ilma sihipärase harjutamiseta, ei vii meid tippu. Vastupidi, tihtipeale jõuavad kaugemale mitte loomupäraselt andekad, vaid hoopis sihikindlalt oma oskuste kallal tööd tegevad inimesed. Mis meid eristab?! Südikus – neis on palju rohkem südikust.

Meie potentsiaal on üks asi. See, mida me sellega ette võtame, on aga sootuks midagi muud.

Mis on südikus? Südikus on see, kui püsime väga pikka aega ühe ja sellesama kõrgeima eesmärgi lainel. Oluline märksõna siin on järjekindlus. Mitte nädalate ega kuudepikkune pingutus, vaid aastatepikkune pühendumine, harjutamine ning teadlik oskuste/teadmiste lihvimine.

Psühholoog A. Duckworth selgitab, et südikusel on kaks olulist teineteist toetavat komponenti – kirglikkus ja visadus. Kirglikkus väljendub harjumuses mitte loobuda käsilolevast pelgalt vahelduse ajendil, visadus aga otsusekindluses püsida valitud kursil.

Kui südikas sina oled? Saamaks sellest aimu võid näiteks mõelda kuivõrd lihtne on sul keskenduda üle paari kuu kestvatele projektidele, kas uued ideed ja projektid juhivad su mõtted käsilolevalt kõrvale. Kas tagasilöögid heidutavad sind? Kui lihtsalt sa alla annad?
Väga südikaid inimesi iseloomustab ikka ja alati lõpuni minemine. Tagasilöögid ei heiduta neid, nad mõistavad, et igal teekonnal on käänakuid ja pöördeid. Ettetulevates takistustes näevad nad võimalust end proovile panna ning ebaõnnestumine ei tähenda, et nad on ebaõnnestujad. Edenemismõtteviis toetab neid juhtunust õppima ja järgmine kord veel rohkem pingutama. Allaandmine pole valikus.

On ilmne, miks südikus nii oluline on. See toetab meid eesmärkideni liikumisel. Hea uudis on see, et südikus ei ole püsiv suurus, seda on võimalik arendada. Nii et kui ennist tabasid end mõtlemast, et sina küll ei suuda keskenduda olulisele projektile palju pikemalt kui mõned kuud, siis sul on võimalus seda muuta.

Kirglikkus sünnib sellest, kui naudid seda, mida teed. Selleks, et tunda oma töö vastu kirge on vaja avastamist, huvide arendamist ning enesedistsipliini. Katse-eksituse meetod on lubatud! Kui sa ei tea, mis see miski sinu jaoks on, siis ärgita oma uudishimu, jätka endalt küsimuste küsimust, uuri, proovi ja katseta, kuni leiad selle, mis sulle sobib. Kui oled selle leidnud ja soovid selle juures püsida pikemalt kui aasta, siis tea, et huvil aitab areneda uudsuse märkamine pisidetailides, oskuse arendamine süvitsi ning enesedistsipliin.